Na blogu - zalety i wady franczyzy

Powrót: Strona główna / Blog Franczyza

Kiedy podejmujemy decyzję o prowadzeniu własnego biznesu, powinniśmy się zastanowić, czy wolimy działać zupełnie samodzielnie, czy też przyłączyć się do już działającej na rynku sieci. Nie ma rozwiązań idealnych, wszystko zależy od tego kim jesteśmy, jakie wyznaczamy sobie cele i co chcemy osiągnąć. Każde wybrane przez nas rozwiązanie będzie miało plusy i minusy, dlatego dziś analizować będziemy zalety i wady start-upów oraz prowadzenia działalności na zasadzie franczyzy. Wybór formy biznesu zależy tylko od Was i od Waszych preferencji!

Porównanie zakłada zestawienie dwóch bardzo podobnych biznesów.

Wskaźnik Franczyza Start -up
Poziom inwestycji na start wyższy zazwyczaj niższy
Poziom ryzyka niższy wysoki
Okres zwrotu krótszy dłuższy
Wybór lokalizacji ograniczony dowolny
Niezależność ograniczona 100%
Kreatywność bardzo ograniczona 100%
Pracochłonność niższa bardzo wysoka
Wsparcie merytoryczne tak nie
Ekonomia skali tak brak efektu
Dodatkowe koszty tak (opłata franczyzowa) nie

Zalety franczyzy

1. Franczyza to najmniej ryzykowny sposób na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

2. Dynamika rozwoju sieci franczyzowych świadczy o tym, że jest to również sprawdzony sposób na odniesienie sukcesu w świecie biznesu.

3. Banki często chętniej udzielają kredytów franczyzobiorcom ze względu na sprawdzoną markę franczyzodawcy.

4. Franczyzodawca udziela wsparcia franczyzobiorcy (szkolenia, badania marketingowe, kampanie promocyjne).

5. Franczyzobiorca działa na rynku jako niezależny przedsiębiorca, ale przynależy do większej sieci, w związku z tym ma mocniejszą pozycję na rynku lokalnym.

6. Ekonomia skali - czyli duży może więcej! W ramach sieci można uzyskać na przykład bardziej konkurencyjne ceny zakupu towarów.

7. Referencje - ponieważ działamy pod znana marką, możmy skorzystać z referencji zdobytych wcześniej przez franczyzodawcę lub innych franczyzobiorców.

8. Różnorodność ofert franczyzowych otwiera drzwi do prowadzenia własnego biznesu zarówno dla osób z wykształceniem zawodowym, średnim jak i wyższym.

9. Dynamika rozwoju sieci franczyzowych zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym umożliwia i wspomaga rozwój działalności na rynku europejskim, a nawet światowym.

Wady franczyzy

1. Musisz prowadzić firmę zgodnie ze wskazaniami franczyzodawcy. Jeżeli w przyszłości będziesz miał własne pomysły na wprowadzenie zmian, mogą one nie zostać zaakceptowane przez franczyzodawcę i nie będziesz miał prawa ich realizować.

2. Z drugiej strony franczyzodawca ma prawo na wprowadzenie zmian dotyczących sposobu prowadzenia biznesu lub zakończenia działalności danej sieci franczyzowej.

3. Inny franczyzobiorca może wpłynąć na pogorszenie reputacji marki.

4. Mniejsze ryzyko zazwyczaj wiąże się z niższym zyskiem. W przypadku franczyzy wynika to z dodatkowej opłaty franczyzowej, którą franczyzobiorca uiszcza na rzecz franczyzodawcy.

Warto zauważyć, że dynamiczny rozwój sieci franczyzowych obserwujemy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Dzieje się tak właśnie dlatego, że jest to sprawdzony sposób na odniesienie sukcesu. Jeżeli jesteś zainteresowany franczyzą, warto zastanowić się jak wybrać najbardziej odpowiednią sieć franczyzową. O tym już nie długo kolejny wpis na blogu…

Kalendarium

Pomysły na sprawdzony biznes.

Facebook